Potek sanacije

  • Ali je bila sanacija uspešno zaključena?

Da, v podjetju Melamin smo poskrbeli za sanacijo ter uspešno zaključili večino rekonstrukcijskih in gradbeno-vzdrževalnih del:

  • Zgradili smo nov glavni vhod za tovorna vozila z vratarnico, ki smo ga prestavili iz Tomšičeve na Roško cesto,
  • V cisternskem skladišču smo zamenjali poškodovano opremo in namestili nove rezervoarje, ki ustrezajo najnovejšim standardom. Novi rezervoarji so dveh standardiziranih velikosti 60 oz. 200 m³, skladno z veljavnim okoljevarstvenim dovoljenjem, pri čemer se maksimalna količina skladiščenja nevarnih snovi v cisternskem skladišču ni povečala. Ravno tako se zaradi tega ni spremenila zmogljivost proizvodnje,
  • Posodobitve smo izvedli tudi na cestnem pretakališču, pri čemer se te nanašajo predvsem na nadgradnjo tehničnih ukrepov za zagotavljanje še večje varnosti pri prečrpavanju tekočih surovin z avtomatsko identifikacijo nevarnih surovin z Raman spektroskopijo ter izboljšavami pri računalniškem nadzoru postopkov prečrpavanj ter
  • Dogradili in izboljšali smo protipožarne sisteme po najsodobnejših razpoložljivih tehnoloških standardih. Trenutno zaključujemo z izgradnjo bazena požarne vode s črpališčem, šprinkler podpostaje ter bazena za zajem gasilnih vod. Predviden zaključek del je jesen 2024.

Pri izvajanju rekonstrukcije in uvajanju posodobitev sledimo novim znanjem, novostim na tehničnem področju in BAT tehnologijam (Best Available Technology) na posameznih področjih z namenom doseči večjo varnost, učinkovitost oziroma optimizacijo procesov ter večjo energetsko učinkovitost. Za vse projekte imamo pridobljena tudi ustrezna dovoljenja.

Poročila o poteku rekonstrukcije in delovanju podjetja redno in transparentno objavljamo na spletni strani podjetja ter družbenih omrežjih Facebook in LinkedIn. V želji po preglednem delovanju in ravnanju smo septembra 2023 začeli tudi z dnevnim objavljanjem podatkov o izpustih prahu in odpadne vode iz lastne čistilne naprave na naši spletni strani, pri čemer so navedeni aktualni podatki in mejne vrednosti, ki pritičejo posameznemu parametru.

 

  • Zakaj je prišlo do izrednega dogodka?

Po do sedaj znanih informacijah je do izrednega dogodka prišlo pri pretakanju kemikalij. V rezervoar z epiklorhidrinom se je pomotoma pretočilo pošiljko druge kemikalije, dietilentriamina. Gre za izrazito nekompatibilni kemikaliji, ob stiku katerih nastane močna in hitra eksotermna reakcija, ki z naraščanjem temperature sama sebe še pospešuje in hitro povzroči eksplozijo.

 

  • So svojci vseh preminulih prejeli odškodnino?

V okviru izstavljenih zahtevkov za odškodnino svojcev preminulih je Melamin izplačal vse do sedaj prejete zahtevke po oceni zavarovalnice, ki je odgovorna za odmero odškodnine. Višina odškodnine je bila s strani zavarovalnice glede na prejete zahtevke dodeljena v okviru ustaljene sodne prakse za odmero tovrstnih odškodnin. Podjetje s tega naslova trenutno nima odprtih obveznosti.

 

  • Kako poteka sistem prečrpavanja nevarnih snovi?

Sistem prečrpavanja surovin je bil narejen po zgledu podobnih podjetij v Evropi, ki v svoji proizvodnji upravljajo z epiklorhidrinom in dietilentriaminom. Snovi dobavljamo v ladijskih ISO bulk kontejnerjih ali avtocisternah, ki veljata za najbolj varen način transporta. Snovi pa iz njih prečrpavamo preko zaprtega sistema, zato da delavci niso izpostavljeni tem snovem. Že pred leti smo uvedli tudi zaprt sistem jemanja vzorcev, ki se opravi med pretakanjem, kar še dodatno zmanjšuje možnost izrednega dogodka. Izpostavljenost ljudi med postopkom prečrpavanja je tako na zelo nizki ravni.

V zadnjih dveh letih smo dodatno sprejeli vrsto organizacijskih in tehničnih ukrepov povezanih z zagotavljanjem varnega obratovanja, med drugim smo:

  • vzpostavili stalno 24/7 službo profesionalnih varnostnih vodij za zagotavljanje nadzora nad vsemi varnostno pomembnimi sistemi na lokaciji obrata Melamin d.d. Kočevje,
  • izpopolnili sistem za nadzor pri sprejemu in pri prečrpavanju SEVESO nevarnih snovi z uvedbo 4-nivojskega organizacijskega nadzora ter tehničnega varovanja, ki preprečuje morebitne napake zaposlenih kakor tudi morebitne napake dobaviteljev,
  • dopolnili sestavo profesionalnih gasilcev na lokaciji obrata Melamin d.d. Kočevje ter
  • izvedli več dodatnih izobraževanj ter usposabljanj zaposlenih.

 

  • Kakšni so bili prvi ukrepi po izrednem dogodku?

V podjetju si vseskozi prizadevamo za doseganje najvišje možne stopnje varnosti. Za primer izrednih dogodkov imamo izdelan načrt zaščite in reševanja. Na podlagi tega načrta smo v preteklosti izvajali redne vaje z gasilci in občinskim štabom civilne zaščite. Aktivirali smo ga tudi v primeru Izrednega dogodka ter tako preprečili še večjo škodo. Gasilci in druge pristojne službe so bili na prizorišču v petih minutah. Za njihovo požrtvovalnost in odzivnost se jim iskreno zahvaljujemo.

V dneh po izrednem dogodku smo takoj začeli tudi z odstranjevanjem nevarnih snovi ter poškodovane infrastrukture, pristojne službe pa so začele z analizami onesnaženosti tal in bližnjih vodnih virov. Rezultati analiz so pokazali, da prekomernega vpliva na okolje ni bilo.

V drugi fazi ukrepov po izrednem dogodku smo v skladu z določili našega načrta zaščite in reševanja ustanovili tudi strokovno komisijo za preiskavo izrednega dogodka, ki so jo poleg zaposlenih v podjetju sestavljali še člani Inštituta Jožef Štefan in SIQ inštituta. Pripravili so analizo, na podlagi katere so izdali priporočila, da se podobni izredni dogodki ne bi ponovili.

Izredni dogodek preiskuje tudi policija v sodelovanju s pristojnimi organi. V preiskavi tvorno sodelujemo.

 

  • So bili ob izrednem dogodku onesnaženi bližnji vodni viri in tla?

Rezultati merjenja kakovosti okoliških vodnih virov, ki jih je opravila Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO), so bili po dveh serijah analiz pod mejo določljivosti, kar pomeni, da prekomernega vpliva na vodne vire ni bilo.

Zaradi možnosti prenosa sicer manjše količine onesnaževal v reki Rinži je Nacionalni inštitut za javno zdravje izdal preventivni ukrep, da vodni viri južno od Kočevja niso primerni za pitje. Na osnovi meritev, ki niso pokazale prenosa onesnaženja, se je ukrep umaknil.

Povezava: Obvestila Hydrovod d.o.o.

Rezultati merjenja vplivov na tla, ki jih je opravil Inštitut TALUM prav tako kažejo, da zaradi izrednega dogodka ni prišlo do prekomernega onesnaženja tal s snovmi, ki so bile prisotne v izrednem dogodku.

Povezava: Analiza zemlje

Nacionalni inštitut za javno zdravje pa je prebivalcem v bližini predlagal  še čiščenje vseh površin, ki jih je dosegel dim in priporočal naj se vrtnine z območij, ki so bile izpostavljene dimu, zavržejo.

 

  • Je lahko zainteresirana javnost spremljala sanacijo podjetja?

Da. V sodelovanju z občino Kočevje je bila kmalu po izrednem dogodku ustanovljena posebna mešana komisija, ki je bila zadolžena za stalno spremljanje sanacije podjetja. Komisijo je vodil načelnik štaba občinske civilne zaščite Antun Gašparac, sestavljali pa so jo še:

  • Predstavniki občine Kočevje: Lili Štefanič in Jasmina Oberstar,
  • Člani občinskega sveta: Tina Kotnik in Luka Bubnjič,
  • Predstavniki civilnih iniciativ in zainteresirane javnosti: Rudolf BalohMelita MadžarPetra Šolar ter
  • Predstavniki Melamina: Igor Mihelič in Peter Maležič.

Na predlog občinskega sveta je maja 2023 zaključila svoje delo, saj je podjetje sanacijo uspešno zaključilo.

V podjetju Melamin si prizadevamo delovati usklajeno z lokalno skupnostjo zato kljub prenehanju delovanja posebne mešane komisije redno potekajo srečanja s predstavniki Odbora združene civilne iniciative Melamin.

 

  • Kaj se je zgodilo s škodo, ki jo je izredni dogodek povzročil na okoliških objektih?

Takoj po izrednem dogodku smo odprli kontaktno točko pri Zavarovalnici Sava, kamor so lahko lastniki objektov, na katerih je izredni dogodek povzročila škodo, to prijavili in si s tem zagotovili povračilo za povzročeno škodo.

 

  • Je bila infrastruktura podjetja takoj po izrednem dogodku še primerna za varno delo in nadaljnje poslovanje?

Velika večina proizvodnje, njeni glavni objekti, niso bili huje poškodovani in so  bili tudi takoj po izrednem dogodku varni za opravljanje dela.

Poškodovane dele smo obnovili in uspešno zaključili večino rekonstrukcijskih in gradbeno-vzdrževalnih del.

Zavarovalnine so predstavljale pomemben del finančnih virov za kritje dejanske škode, preostala sredstva pa so bila zagotovljena iz lastnih virov. Družba Melamin je za rekonstrukcijo podjetja in vzpostavitev sistemov, ki ustrezajo najsodobnejšim standardom, najela namenski dolgoročni in kratkoročne kredite za kritje razlike.

 

  • V kakšnem obsegu trenutno deluje proizvodnja?

Podjetje Melamin je v prvi polovici leta 2024 delovalo s 70 % proizvodnih kapacitet, od tega 100 % proizvodnje v enotah lesne in obutvene industrije ter 65 % proizvodnje v enoti kemične industrije. Do jeseni 2024 nam je uspelo doseči zagon dodatnih kapacitet, s čimer smo dosegli 80 % proizvodnje.

 

  • Kaj se je zgodilo z zaposlenimi v času, ko večji del proizvodnje ni deloval?

V dneh po izrednem dogodku smo sklicali sestanek s svetom delavcev. Dogovorili smo se, da bodo delavcem, ki delajo naslednjih 6 mesecev izplačane polne plače, delavci na čakanju pa so upravičeni do 80 % svoje plače. Plače za mesec april 2022 so bile izplačane že dan po izrednem dogodku.

Kljub zmanjšanem obsegu proizvodnje si že celotno obdobje prizadevamo za ohranitev vseh delovnih mest, z razvojem novih tehnologij pa si želimo ustvarjati tudi nova delovna mesta in s tem prispevati k razvoju lokalnega okolja. V družbi Melamin so trenutno zaposlene 203 osebe.

 

  • Ali se bo proizvodnja preselila na novo lokacijo?

V Melaminu si prizadevamo najti novo lokacijo za preselitev dela tovarne, kar je v skladu s predstavljenim načrtom v obdobju po izrednem dogodku.

Trenutno smo v zaključni fazi izdelave dodatka k preliminarni študiji nove lokacije, ki je bil javnosti predstavljen januarja 2023. Dodatek k preliminarni študiji natančneje opredeljuje predvidene zmogljivosti tovarne na novi lokaciji, ob upoštevanju predvidenega kriterija oddaljenosti 700 m pa upošteva še dodatna kriterija oddaljenosti 1.500 m in 3.000 m od naselij v širšem območju občine Kočevje.

Ocenjujemo, da bi za selitev celotne proizvodnje, ki bi v vsakem primeru morala biti postopna, potrebovali najmanj 10 let, investicija pa bi presegla 250 milijonov evrov. Jasno je, da družba teh sredstev sama ne bi mogla zagotoviti in bi bila zato potrebna pomoč države. Druga možnost za izvedbo selitve bi bila umestitev projekta v širši kontekst razvoja strateških lokacij za skupino perspektivnih podjetij v Sloveniji, ki se v trenutnih okoljih ne morejo več širiti. V tem primeru bi bilo potrebno pridobiti tudi nepovratna sredstva EU.

 

  • Kako je družba Melamin poslovala po izrednem dogodku?

Podjetje je pred izrednim dogodkom dobro in stabilno poslovalo. Ravno dobro in preudarno poslovanje v preteklih letih nam je omogočilo sanacijo, ki je bila marca 2024 tudi uspešno zaključena.

Družba Melamin je v letu 2022 dosegla 60 milijonov evrov prihodkov od prodaje in pri tem zabeležila izgubo v višini 1,8 milijona evrov. V letu 2023 pa je družba ustvarila čiste prihodke od prodaje v višini 45,4 milijonov evrov, kar je sicer 24 % manj v primerjavi z letom 2022, pri čemer je bil dosežen pozitiven čisti poslovni izid v višini skoraj 1,1 milijona evrov. Poleg še vedno precej omejenih proizvodnih kapacitet je eden od vzrokov za takšno znižanje čistih prihodkov v primerjavi z letom 2022 tudi v tem, da je bilo prvih 5 mesecev primerjalnega leta 2022 rekordnih tako glede prodanih količin kot tudi cen končnih izdelkov. K pozitivnemu čistemu poslovnemu izidu leta 2023 pa so pomembno prispevale tudi izplačane zavarovalnine.

Za odpravljanje posledic izrednega dogodka v družbi Melamin d.d. Kočevje do današnjega dne, 18. novembra 2024, nismo prejeli nobenih sredstev oz. pomoči s strani države. Družba je v času od izrednega dogodka od Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport prejela nepovratna sredstva za izvajanje investicijskih projektov, za katere pa smo vlogo oddali že pred izrednim dogodkom.

 

Dodatna vprašanja nam lahko zastavite preko spodnjega anonimnega kontaktnega obrazca:

Vprašanje